Kezdőlap » Folyadékpótlás a kánikulában

Folyadékpótlás a kánikulában

Idén nyáron kivételesen tikkasztó hőség van, az enyhet adó esőfelhők csak nagyritkán jelennek meg az égen. A 40 fokos hőséget szervezetünk nehezen tolerálja, a szív-és érrendszerünk jelentős terhelésnek van kitéve.
Az egyik legfontosabb és legnehezebb feladat az izzadással elvesztett folyadék pótlása, hiszen ilyenkor nem csak vizet, de sok elektrolitot is kiválaszt a szervezetünk, amelyeket pótolnunk kell.
A leginkább érintett korosztály a csecsemők, kisgyermekek, akik még nem tudják megmondani, ha szomjasak, illetve a kiszáradás is őket fenyegeti leginkább.
Könnyű, gyors nyári itókákat készíthetünk számukra, a lényeg, hogy ne csak tiszta vizet adjunk, hanem ízesítsük picit, hogy könnyebben fogyasztható legyen!

Mit adhatunk 1-3 éves gyermekünknek?

Kisgyermekkorban lehetőleg kerüljük a túl cukros üdítőket, hiszen pont ellentétes hatást fog kiváltani, még szomjasabb lesz tőle a gyermek. Ajánlom a vízbe a citrusféléket, egyéb idénygyümölcsöt, vagy aszalványt, például a szárított alma, meggy, vagy épp a szilva jól ki tud ázni a vízben, nem kell forrázni, és kellemes ízt ad a folyadéknak. A gyógynövények közül ilyen kis korban a citromfüvet ajánlom, kellemes ízű limonádé készülhet belőle.

Nagyobbaknak, kisiskolás kortól már bátran kísérletezhetünk az innivalóval.

Ehető virágszirmok, pl a körömvirág, rózsaszirom, ibolya, levendula, bodzavirág különlegessé és látványossá tudják tenni az egyszerű vizet a kancsóban, így nagyobb eséllyel fog önmagának is tölteni a gyermek.

Folyadékpótlás

A gyógynövények közül ajánlom a rozmaringot, bazsalikomot, kakukkfüvet, 8 éves kor felett a mentaféléket. 1-1 ágat vízbe téve forrázás nélkül, áztatással is elérhetjük a kívánt ízhatást, ehhez 30-35 perc ázási időt javaslok. A rozmaring segíti a vérkeringést, kiváló memória-javító, aki szellemi munkát végez, annak egész napra javaslom kortyolgatását! A bazsalikomnak, pikáns íze mellett nyugtató hatása is van. A kakukkfű jó immunerősítő, a mentafélék pedig élénkítenek, és jó hatással vannak az emésztésre.

A gyermekek mellett az idősebb korosztály is ki van téve a szélsőséges időjárás okozta megterhelésnek.

Citrom és citrusfélék mellett a patikákban kapható, por alapú aszkorbinsavat szoktam ajánlani, így a C-vitamint, és a folyadékot egy lépésben lehet pótolni.
Idősebb korban sajnos gyakori a túl kevés folyadékbevitel, ezen több módon tudunk segíteni: levesek, smoothik, gyümölcslevek formájában. A sópótlásról is gondoskodnunk kell, így egy egyszerű zöldséglevessel máris megoldottuk a problémát! Zöldségleveket készíthetünk könnyen, gyorsan otthon is, egy jó turmixgéppel változatos, ízletes itókát állíthatunk elő. Alapja lehet a paradicsom, sárgarépa, bármilyen idényjellegű, lédús zöldféle, amelyet felturbózhatunk friss petrezselyemmel, korianderrel, egyéb, kedvenc fűszerünkkel.
Személyes kedvencem a savanyú káposzta, vagy a kovászos uborka leve, amely pont annyira sós, amennyire kell, enyhén savanykás ízű, igazi vitamin- és energia-bomba.
Egyre többen ismerik a fermentálási eljárásokat, így friss gyümölcsből is készíthetünk itókát, 1-2 nap alatt fogyaszthatóvá erjed. A megfelelő technika elsajátítása nem bonyolult, az ízekkel pedig szabadon játszhatunk!
Az alkoholmentes, ízesített sörök is népszerűek, sokféle ízben kaphatóak, ezekkel is bátran csillapíthatjuk szomjunkat!
Együnk sok görögdinnyét, friss uborkát, cukkinit, ezek mindegyike könnyen emészthető, gazdag ásványianyagban és még finom is!

Mire figyeljünk a folyadék-pótlás során?

Fontos, hogy a bevitt folyadék ne legyen túl hideg, mert a szervezetet ugyanúgy megterheli, mint a kánikula! Az ideális hőmérséklet inkább langyos legyen, mint hideg!
Kerüljük a cukros, szénsavas üdítőket!
Lehetőleg este 7 után már ne fogyasszunk jelentős mennyiségű folyadékot!
Inkább többször kevesebbet fogyasszunk, mint egyszerre nagyobb mennyiséget!

Vigyázzunk magunkra és egymásra a nyáron, jó pihenést!
Zsóka