Kezdőlap » Tudástár

Tudástár

Az év gyógynövénye 2024: bors(os) menta

A gyógyszer- és élelmiszeripar által is népszerű alapanyag, koktélok, édességek ízesítője, az arab konyha nélkülözhetetlen fűszere, és kitűnő gyógynövény is egyben.

Hogyan használd?
  1. a bélrendszer simaizmait lazítja, így görcsös állapotokban, bélpanaszoknál hamar nyújt enyhülést akár tea, akár illóolaj formájában. Mivel fertőtlenítő hatással is rendelkezik, a bakteriális, vírusos bélbetegségek is gyorsabban legyőzhetők vele.
  2. Köptetőként: csökkenti a nyák termelődését a hörgőkben, így a hurutos köhögést gyógyítja.
  3. Fejfájás csillapítására: migrén, vagy frontérzékenység esetén nyújt hűsítő, fájdalom-csillapító érzést.
  4. Figyelem, koncentráció megtartására: autóvezetéskor, hosszabb tárgyalások, iskolai dolgozatok, mentálisan megterhelő feladatok alatt segít ébren maradni, növeli a pulzusszámot, így kávé helyett tökéletes.
  5. Csípések kezelése: a friss levéllel, vagy illóolajjal közvetlenül a bőrre kenve enyhíti a viszketést és a bőrpírt.
Ellenjavallatok:
  1. szív- és érrendszeri betegségek esetén
  2. gyermekeknél 8 éves kor alatt
  3. Epe- és májbetegségek esetén
Ajánlott teáink:
Agyserkentő:
Hapci:

Az vagy, amit megeszel

Habár közhely, mégis igaz: egyre több szemetet fogyasztunk, olyan, nagyüzemi körülmények között előállított ételt, amelyek alapanyagai, adalékanyagai nem nevezhetőek éppen egészségesnek.

Ezért törekszem minőségi alapanyagok vásárlására, és a lehető leghatékonyabban oldom meg a mindennapi főzést. Tudom, könnyen beszélek, hiszen számomra a főzés alkotás, élmény! Vajon miért sajnálja egyre kevesebb ember az időt a minőségi táplálkozásra?

Mert sietünk? Egyfagyasztott pizza elkészítése minimum 20 perc, akár mikrózzuk, akár sütőbe toljuk. Mennyi minden készül el 20 perc alatt? 

Na jó, nem a Wellington-bélszín, de egy zöldséges omlett, vagy egy főzelék simán! Ha pedig tésztára vágyunk, azért sem kell órákat sorban állni.

Térjünk ki egy kicsit az alapanyagokra: hiába a jó minőségű zöldség, vagy hús, ha ízesítésre Na-glutamátot, és egyéb aromákat, sót tartalmazó fűszereket használunk!

Ráadásul, a boltokban kapható fűszerek, fűszerkeverékek nagy része harmadik országból származik, jó ég tudja, milyen körülmények között termesztették, vagy milyen  vegyszereket kapott?

A Fűszerkert az ablakban előadásomban is említettem, hogy nem kell nagy befektetés ahhoz, hogy látványos, egészséges hozzávalókkal oldjuk meg a család, vagy saját ellátásunkat: egy-egy cserép bazsalikom, petrezselyem, vagy kakukkfű amellett, hogy illatos, még látványos is!

És ha nem szeretnénk bíbelődni a fűszerek szárításával, tartósításával, akkor vásároljunk megbízható forrásból! Ha fontos a minőségi alapanyag, legyen ugyanolyan fontos a kiegészítő is!

Jó egészséget!

Zsóka

Fűszerkeverékeink

Házi patika 1. rész - Lázcsillapítás gyógynövényekkel

Mit tehetünk az egészségünkért télvíz idején?

Az enyhe tél miatt a szervezetünk sok kórokozóval találkozik, és ha nem tartjuk rendben az egész szervezetünket, hamar összeszedhetünk egy megfázást, vagy influenzát.

Hogyan lehet edzeni a szervezetünket? Én például évek óta mezítláb járok télen is, fokozatosan szoktattam a szervezetem a hideghez. 3 év kellett hozzá, hogy egyre hidegebbet is elviseljek.
Aki nem szeret fázni (sokan vagytok ezzel így ), annak szuperélelmiszerek fogyasztását javaslom elsősorban. Ezek azok a táplálékok, amelyek a szervezetünk számára ideális formában és összetételben tartalmazzák a vitaminokat, nyomelemeket.

tea

Közeledik az év vége

Hamarosan itt az Advent ideje, az őszi vetések már sarjadnak,  a szántott területek pihennek.

A tél, az elmúlás, a számvetés ideje, ilyenkor mi is megállunk, végiggondoljuk a mögöttünk hagyott esztendőt, illetve készülünk Karácsony ünnepére testben és lélekben egyaránt.

A birtok már nem ad olyan nagyon sok munkát, de még ilyenkor is van növény, amelyeket eltehetünk, pl. a sütőtök vagy a hagyma.

A tökből chutney-t készíthetünk sokféle fűszerrel, kardamommal, chilivel, fahéjjal, szegfűszeggel, melyet aztán finom sült hús mellé tálalhatunk, a hagymából pedig lekvárt, szintén főételek kiegészítőjeként.

Az évelő fűszerek közül továbbra is szedhető a rozmaring, a zsálya, ha kibúkik, még a snidlingből is vághatunk, valamint most lesz igazán nagy jelentősége a friss petrezselyemnek és zellernek. Bármelyik friss fűszerből készíthetünk pestot, olívaolaj, fokhagyma és valamilyen olajos mag hozzáadásával, hűtőszekrényben hetekig eláll.

Pesztó

Iskolakezdés gyógynövényekkel

 

A szeptemberi tanévkezdés mindenkinek nagy váltás: vége a nyugodt reggeleknek, pihentető hétköznapoknak, legalábbis a gyermekek részéről mindenképp.

Hogyan készülhetünk fel a ránk váró időszakra?

Folyadékpótlásként és gyógyhatásáért is fogyaszthatjuk az alábbi gyógynövényeket….

Folyadékpótlás a kánikulában

Idén nyáron kivételesen tikkasztó hőség van, az enyhet adó esőfelhők csak nagyritkán jelennek meg az égen. A 40 fokos hőséget szervezetünk nehezen tolerálja, a szív-és érrendszerünk jelentős terhelésnek van kitéve.
Az egyik legfontosabb és legnehezebb feladat az izzadással elvesztett folyadék pótlása, hiszen ilyenkor nem csak vizet, de sok elektrolitot is kiválaszt a szervezetünk, amelyeket pótolnunk kell.
A leginkább érintett korosztály a csecsemők, kisgyermekek, akik még nem tudják megmondani, ha szomjasak, illetve a kiszáradás is őket fenyegeti leginkább.
Könnyű, gyors nyári itókákat készíthetünk számukra, a lényeg, hogy ne csak tiszta vizet adjunk, hanem ízesítsük picit, hogy könnyebben fogyasztható legyen!

Mit adhatunk 1-3 éves gyermekünknek?

Kisgyermekkorban lehetőleg kerüljük a túl cukros üdítőket, hiszen pont ellentétes hatást fog kiváltani, még szomjasabb lesz tőle a gyermek. Ajánlom a vízbe a citrusféléket, egyéb idénygyümölcsöt, vagy aszalványt, például a szárított alma, meggy, vagy épp a szilva jól ki tud ázni a vízben, nem kell forrázni, és kellemes ízt ad a folyadéknak. A gyógynövények közül ilyen kis korban a citromfüvet ajánlom, kellemes ízű limonádé készülhet belőle.

 

Folyadékpótlás

Áprilisi tennivalók a kertben

A cikk megírásának éjszakáján esett a hó, ami nem kedvez a már virágzásban lévő fáknak, és éppen bújó növényeknek. Itt, a Szigetközben talán nem volt nagyobb fagy.
Minden évben kérdés, hogy hogyan tudjuk megvédeni fáinkat a fagykártól. A nagyobb gyümölcsösökben ilyenkor füstöléssel, ködösítéssel, öntözéssel védekeznek a mínuszok ellen. A kiskertünkben is van megoldás: ősszel káliumot kijuttatva a fák törzse köré, megvédhetjük a kisebb fagyoktól a növényeinket.
Nem is nagyon veteményeznek itt a környékben előbb, mint április, pontosan a hektikus időjárás miatt. Ezért akinek még tasakban van a borsó, répafélék, hagymagumó, bátran vesse el még, időben vagyunk.
A tél végén vetett palántamagok már szépen nőnek, átültethetjük nagyobb cserépbe őket. Tartsuk még melegen éjszakára, de nappalra már edzhetjük őket a tavaszi levegőn, vagy fűtetlen fóliasátorban!

Hamarosan el lehet kezdeni a fűmag-vetést, a hónap végén már biztosan kedvező lesz hozzá az időjárás.

Évelő gyógynövényeink is kibújtak, elkezdhetjük a tőosztást a citromfűnél, snidlingnél, lestyánnál, mentánál.

Áprilisi tennivalók a kertben

Februári előkészületek: Palántázzunk!

Érezhetően hosszabbodnak a nappalok, többet és szívesebben vagyunk kint a természetben, de amíg nem tudunk rámenni a talajra, érdemes elkezdeni a hosszan kelő növények palántázását!

Ahhoz, hogy biztosan, egyenletesen és egészségesen keljenek ki a magok a földből, szükségünk van néhány óvintézkedésre:

Termesztő közeg megválasztása:  lehetőleg ne válasszuk az otthoni, kerti talajt, mert sok kórokozót tartalmazhat, és meggátolhatja, vagy visszavetheti a mag csírázását, fejlődését!

Palántázzunk

Kiskert januárban

Január első napjaiban megérkezett az első hó, amelynek a gyerekek mellett a gazdatársak is örülnek.
Ahol tartósan megmarad, ott nem kell különösebb gondot fordítani a talajtakarásra, de azokon a helyeken, ahol hamar felszárította a nap és a szél, ott ellenőrizni kell a talaj és a növények állapotát.
Takarást igénylő növényeket nem szabad túl korán elzárni a levegőtől, hiszen befülledhet, és később nagyobb fagykár keletkezhet a növényben. Célszerű tél elején odakészíteni a takarásra felhasznált anyagokat, szalmát, illetve saját magunk által készített sátrat, melyet fóliával, vagy textillel fedhetünk. 

 

Kiskert januárban