Kiskert januárban
Január első napjaiban megérkezett az első hó, amelynek a gyerekek mellett a gazdatársak is örülnek.
Ahol tartósan megmarad, ott nem kell különösebb gondot fordítani a talajtakarásra, de azokon a helyeken, ahol hamar felszárította a nap és a szél, ott ellenőrizni kell a talaj és a növények állapotát.
Takarást igénylő növényeket nem szabad túl korán elzárni a levegőtől, hiszen befülledhet, és később nagyobb fagykár keletkezhet a növényben. Célszerű tél elején odakészíteni a takarásra felhasznált anyagokat, szalmát, illetve saját magunk által készített sátrat, melyet fóliával, vagy textillel fedhetünk. Az igazi, kemény, -10-15 C-os éjszakai fagyok előtt kezdjük el a takarást, és amint melegszik az idő , húzzuk le a növényről.
Fontos figyelnünk arra is, hogy a takarás alá ne tudjon beköltözni valamelyik rágcsáló, pl. pocok, vagy egér, mert a fás szárú növényeinkben (rozmaring) komoly kárt tud okozni.
A kertben érdemes megfigyelni az aktuális talajállapotot, hol jelentkezik felfagyás a növények körül, melyik kertrészlet igényel speciális törődést.
A korai magvetések alá már kijuttathatjuk a komposztot, ha szükséges, talajjavítónak kevés hamut, fűrészport, de csak akkor, ha a talaj nem túl nedves! Egyébként ne bolygassuk a felszínt, ne tapossuk feleslegesen!
Ez a legjobb időszak a szerszámaink rendbe tételére is, elő a kapákkal, gereblyékkel, metszőollókkal! A tisztítás mellett mindenképpen végezzünk egy fertőtlenítő lemosást is. A birtokon nem használunk klór-tartalmú szereket, helyette alkoholos-illóolajos oldattal végezzük el a feladatot. Nálunk bevált a citrom, a fahéj és a szegfűszeg illóolaj, amit kiválthatunk ezen növények főzetével is.
Így készítsünk fertőtlenítő oldatot:
1 l forró víz, 3 egész citrom karikára vágva, 1 egész rúd fahéj, 5-6 szem egész szegfűszeg.
Kihűlésig hagyjuk a vízben, leszűrjük, és annyi alkoholt teszünk hozzá, hogy a végeredmény 5 %-os oldat legyen.