Kezdőlap » A leggyakoribb szárítási hibák

A leggyakoribb szárítási hibák

A fűszer- és gyógynövények legegyszerűbb, de némi odafigyelést igénylő konzerválási formája a szárítás. Ennek titka, alapvető feltétele, hogy ne érje közvetlen napfény a növényeket, és biztosítsuk a folyamatos szellőzésüket.
A napfényt azért kerüljük a levél- illetve virágdrogoknál, mert a naptól fakulnak, sárgulnak, barnulnak. Ezek minden esetben minőségromlással, hatóanyag veszteséggel is járnak, sőt, a nagy gonddal nevelt, gyűjtött fűszer-vagy gyógynövényünk így meg is keseredhet. A másik gyakori hiba, az elégtelen szellőztetés, ami miatt a növény befülledhet, bepenészedhet. Ha így jártunk, ezeket soha ne használjuk fel!!

Ha csokorba kötve szárítunk, itt előfordulhat, hogy túl szorosra kötjük, és ekkor a csokor közepét nem tudja átjárni a levegő, ami szintén befülledést okozhat. Nálam gyakori hiba, különösen a magas víztartalmú növények (petrezselyem) szárításakor, hogy nem húzom elég szorosra a kötöző madzagot, így a szárítás során kicsúszik a csokor a madzagból. Hogy ne vesszen kárba a földre esett növény, a szárítórúd alatt célszerű letenni a földre valamilyen nagy felületű takarást, pl. nagy ív papírt, vagy textilt. Az oda leeső fűszer még nyugodtan felhasználható.

Szárítószekrényben történő szárításkor arra figyeljünk, hogy egy-egy polcon maximum 5 cm vastag rétegben kerüljön növény, és azt is lazítva, kissé megemelve helyezzük el, hogy minél jobban átjárhassa a levegő.

Ha elsőre esetleg nem járunk sikerrel, ne csüggedjünk, változtassunk kicsit a módszerünkön vagy keressünk egy megfelelőbb helyiséget, és próbáljuk újra! Megéri 🙂

Leave a Comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.